چگونه گیاهانی که بیش از حد کود‌‌دهی شده‌اند را شناسایی و احیاء کنیم؟

زمانی که گیاهان بیش از حد کود‌‌دهی شوند با مشکلات زیادی روبرو می شوند. اصلا نگران نباشید،گروه تولیدی ورمینو با ارائه چند راه کار ساده می تواند کمک کند تا گیاهان شما مجددا احیاء شوند.

ابتدا کودهای قابل مشاهده را از روی گیاه و خاک پاک کنید و با آبیاری گیاه، کودها را نیز از روی ریشه ها حذف کنید. سپس، شاخ و برگهای آسیب دیده را از گیاهان حذف کنید و قبل از کود‌دهی مجدد گیاه خود، حدود یک ماه منتظر بمانید.

کود ورمی کمپوست

              کود ورمی کمپوست

 بخش اول: شناسایی گیاهان بیش از حد کود‌‌دهی شده

1- گیاهان ضعیف یا خشک شده:

اگر گیاهان نور خورشید یا آب زیادی دریافت کرده باشند، گیاهان، کوتاه قد یا خشک می شوند و در این صورت از فراوانی عناصر غذایی رنج می برند. همچنین از ریشه ها، ساقه ها و شاخ و برگهای سست، پژمرده، چروکیده، شکننده، یا بسیار کوچک، مراقبت بیشتری کنید.

 

2- گیاهانی که برگ و گل آنها تغییر رنگ داده اند:

به قسمتهای بالایی و پایینی برگهای گیاهان نگاه کنید تا سریعاً هر نوع تغییر رنگ و یا بی نظمی را متوجه شوید. لکه ها، رنگ پریدگی های برگها، برگ های قهوه ای یا مایل به قرمز و رگه های زرد، نشان دهنده ی مصرف بسیار زیاد کود برای گیاه است.

3-تغییر شکل ظاهری برگ ها

اگر برگهای گیاهان شما تغییر شکل پیدا کرده اند، می تواند نشان دهنده‌ی این باشد که میزان و ترکیب مناسبی از مواد مغذی را دریافت نمی‌کنند. لبه های پیچ خورده و برگ های نامتقارن، و همچنین پژمرده شده، را نیز مشاهده کنید.

4-بررسی مقدار کود موجود در خاک

افزایش سفیدی یا سفت شدن روی سطح خاک گیاه را مشاهده کنید. این افزایش در نتیجه‌ی استفاده‌ی زیاد از کود می باشد یا به دلیل برگشت کودی است که موقع تبخیر آب، به سطح خاک آمده است.

 

بخش دوم: مراحل نگهداری و احیاء گیاهان بیش از حد کود‌دهی شده

1-حذف کود اضافی از روی گیاهان :

  • اگر کود مورد استفاده، کود پودری است، و روی سطح گیاه یا سطح خاک قابل مشاهده است، باید با حذف کودها،  از کود‌دهی بیش از حد به گیاه جلوگیری کنید. همچنین، هر نوع سفیدی یا سفت شدن روی سطح خاک مشاهده کردید، باید حذف کنید.
  •   هنگام حذف و بیرون آوردن کودهای اضافی بسیار مراقبت باشید که آسیب بیشتری به گیاه یا ریشه ها نرسد. حذف و جابجایی کودهای اضافی از روی ریشه گیاه، به جلوگیری از رسیدن کود بیش از حد به گیاه و درمان ریشه ها، کمک می کند.
  •  در صورت امکان، از آب مقطری که به دمای محیط رسیده به منظور شستن مواد مغذی اضافی و برای شستشوی خاک استفاده کنید.
  • اگر گیاهان خود را در باغ کاشته‌اید، خاک اطراف ریشه را آبیاری کنید و 30 دقیقه صبر کنید تا آب از قسمت پایین گیاه دور و کاملاً شسته شود.
  • اگر گیاه در یک گلدان قرار دارد، گلدان را با آب پر کنید و صبر کنید آب از پایین گلدان خارج شود. این مرحله را چهار بار تکرار کنید تا مطمئن شوید که تمام کودها شسته شدند و از اطراف ریشه گیاه نیز کودها پاک شده‌اند.

2-حذف شاخه و برگ های آسیب دیده از روی گیاهان:

 

  • با استفاده از قیچی، برگ های آسیب دیده، تغییر شکل یافته و یا پژمرده را از گیاه جدا کنید. امکان اینکه بتوانید یک گیاه بیش از حد تغذیه شده را نجات دهید، بسیار بیشتر از این است که بتوانید برگ های آسیب دیده را مجدداً احیا کنید.

بنابراین حذف برگهای آسیب دیده برای تأمین سلامت بیشتر گیاه مهم و ضروری است و اگر شاخ و برگهای آسیب دیده را حذف نکنید و اجازه دهید روی گیاه باقی بمانند، باعث می شود که گیاه شما قربانی آفات و بیماری ها شود.

 

  • اگر گیاه بیش از حد تغذیه شده باشد، بهتر است گیاه را به مکان جدیدی با خاک تازه منتقل کنید تا پس از فرآیند کامل شستشو، گیاه و ریشه ها فرصتی برای درمان، پیدا کنند. مکانی جدید در باغ خود انتخاب کنید، که به درستی کود‌دهی شده باشد، و یا گیاه را در خاک تازه مجدداً بکارید.  اگر گیاه شما به اندازه کافی بزرگ شده یا  فضای کافی نداشتید، خاک جدید جایگزین خاک قبلی در ظرف یا گلدان، کنید.

 

  • اگر گیاه شما بیش از حد تغذیه شده باشد، تا زمان سلامتی کامل گیاه (3 تا 4 هفته) عملیات کود‌دهی را انجام ندهید. برای رفع آسیبهای ناشی از کود‌دهی زیاد، وقت بیشتری را صرف گیاه و ریشه ها  کنید.

 

کود‌دهی کود‌دهی ممنوع
  • هنگامی که زمان تغذیه‌ی مجدد گیاه فرا می رسد با استفاده از کود فاقد نیتروژن، از بسیاری از اثرات منفی کود‌دهی بیش از حد، جلوگیری کنید. فقط یک چهارم یا نیمی از میزان کود توصیه شده بر روی بسته بندی را استفاده کنید.
کود‌دهی
               کود‌ فاقد نیتروژن