کمپوست خانگی چیست؟

کمپوست خانگی : کمپوست، یک روش باروری طبیعی است که در نتیجه تجزیه انواع زباله های آلی بدست می آید. فرایند تولید خاک کمپوست به نظر دشوار و چالش برانگیز است ، اما در واقع یک فرایند بسیار ساده و کاربردی دارد. کمپوست یکی از کاربردی‌‌ترین و آسان‌‌ترین روش های استفاده از ضایعات مواد غذایی در خانه است! در این مقاله نکاتی ساده و کاربردی برای تهیه کمپوست در خانه ارایه خواهیم داد.

چگونه کمپوست خانگی تهیه کنیم؟

کمپوست با تجزیه ضایعات مواد غذایی انجام می شود. برای این کار زباله‌ها باید با هوا مخلوط ‌شوند. می توانید با تهیه یک سطل زباله شروع کنید. سوراخ هایی را در سطل ایجاد کنید. این سوراخ ها به هوا اجازه ورود می دهند و باعث می‌شوند زباله ها به راحتی پوسیده شوند.

برای تهیه کمپوست از مواد غذایی سبز و قهوه‌ای استفاده می شود. کمپوست سبز حاوی مواد غنی ازت است. این کمپوست باید حاوی یک سوم مواد سبز غنی ازت و دو سوم مواد قهوه‌ای غنی از کربن باشد. مقداری آب نیز باید اضافه شود تا روند پوسیدگی تسریع شود . برای فرآیند کمپوست ، از مواد اولیه قهوه‌ای به مقدار کم شروع کرده و اضافه می‌شود. این روند تا زمان پر شدن ظرف ادامه می یابد. برای تسریع روند پوسیدگی می‌توان آب اضافه کرد، اما این مخلوط نباید خیلی مرطوب باشد اگر خیلی مرطوب شود می توانید مقداری زباله قهوه‌ای به آن اضافه کنید.

کمپوست خانگی-ورمینوپلاس

انواع کمپوست خانگی و مقایسه هر یک

روش های مختلفی برای تهیه خاک کمپوست وجود دارد. روش صحیح به نیازها  و میزان بودجه‌ای که می توانید برای این کار اختصاص دهید بستگی دارد .در واقعیت ، ما می توانیم در مورد سه روش استاندارد تهیه کمپوست صحبت کنیم.

 • کمپوست سرد
 • کمپوست داغ
 • کمپوست کرم

کمپوست سرد ساده‌‌ترین روش است و اگر فضای شما محدود باشد، روش مناسبی خواهد بود. این روش، بیش‌تر از سایر روش‌ها زمان می برد. این زمان می تواند از 6 ماه تا 2 سال باشد. در این روش، مواد آلی روی هم قرار می‌گیرند و هیچ فرآیند اضافی اعمال نمی‌شود.  از آنجا که این روش مستعد بوی بد است یک راهکار برای مقابله با این مشکل وجود دارد و آن این است که قسمت بالای کمپوست همیشه با ماده‌ای مانند خاک اره، کاه و برگ‌های خشک پوشیده شود.

کمپوست کرم برای مناطق بزرگ‌تر مناسب است. نتایج در دوره‌های کوتاه مدت بین 2 هفته تا 1 ماه بدست می‌آیند. این روش خطرناک‌‌تر است و نیاز به افراد با تجربه دارد. همانطور که از نامش پیداست، کمپوست کرم توسط کرم‌ها انجام می‌شود. کرم‌ها از مواد زائد آلی تغذیه می‌کنند و فضولات آن‌ها به کود غنی تبدیل می‌شود.

بیشتر بخوانیم : کرم کمپوست چیست و چه انواعی دارد؟

مراحل تولید کمپوست خانگی

کود آلی که به آن کمپوست نیز گفته می شود ، تبدیل مواد زائد آلی بی فایده به کود است . اگر با کارهای زمینی سر و کار دارید، گیاهان ، سبزیجات و میوه های شما به لطف این روش کمپوست سازی ، بسیار کارآمد‌‌تر رشد می کنند. در ادامه درباره نحوه تهیه کود ارگانیک ، و اینکه از چه موادی می توانید در تهیه کمپوست استفاده کنید  و از چه موادی نمی تواند استفاده کنید،  برای شما تحقیق کرده‌ایم.

کمپوست خانگی-ورمینوپلاس

موادی که می توانند در تولید کمپوست استفاده شوند:

 • ضایعات میوه (مواد سبز)
 • ضایعات سبزیجات (مواد سبز)
 • پوسته تخم مرغ (مواد سبز)
 • ضایعات چای و دانه های قهوه (مواد سبز)
 • برگهای خشک (مواد قهوه ای)
 • غلاف آجیل (مواد قهوه ای)
 • کاه (مواد قهوه ای)
 • شاخه و پوست (مواد قهوه ای)

موادی که باید هنگام کمپوست از آنها اجتناب کنید:

 • غذاهای حیوانی
 • غذاهای چرب
 • مدفوع سگ و گربه
 • محصولات بسته بندی شده
 • پلاستیک
 • گیاهان پوسیده

خواص کمپوست خانگی بر روی خاک

خاک کمپوست تأثیر مفیدی روی خاک دارد. هم محصولات کشاورزی و هم کاشت و پرورش گل می تواند در خاک کمپوست انجام شود . کمپوست باعث افزایش مواد مغذی تولید شده در اثر غنی سازی خاک با مواد معدنی می شود.

مزایای خاک کمپوست خانگی

 • ساختار خاک کمپوست را بهبود می بخشد
 • باعث تحریک رشد گیاه می شود
 • باعث افزایش نشاط در خاک می شود
 • از فرشایش جلوگیری می کند
 • استفاده بهتر از کودهای معدنی را ممکن می کند
 • از نظر بهداشتی هیچ ضروری ندارد
 • استفاده و کاربرد آن بسیار آسان است

خاک‌هایی که از نظر هوموس فقیر هستند، با اضافه کردن خاک کمپوست بهبود می یابند. در چنین خاکی، گیاه به خوبی رشد می کند و طبیعت و چشم انداز تخریب شده توسط منبع هوموس بهبود می یابد.

کاربرد خاک کمپوست خانگی

خاک کمپوست برای غنی سازی و تنظیم ساختار در کشاورزی یا پرورش گل استفاده می شود همچنین توانایی خاک برای تنفس بهتر، کارکرد بهتر و احتباس آب را افزایش می دهد. در عین حال ، این اطمینان را حاصل می کند که ضایعات سبزیجات و برخی حیوانات بازیافت می شوند و دیگر “زباله” نیستند.

سطل کمپوست خانگی

سطل‌های آماده  خاک کمپوست را می توان در بازار برای کسانی که می خواهند در خانه یا باغ کمپوست مقیاس کوچک درست کنند، پیدا کنید. بعضی از این ها، دستگاهی برای مخلوط کردن کمپوست نیز دارند که تبدیل باقیمانده مواد غذایی به کود را به روشی آسان و بدون بو و بدون امکان پذیر می کند و با تنظیم فاکتورهایی مانند اکسیژن ، رطوبت و گرما روند تولید کود را تسریع می کند. باقیمانده مواد غذایی به درون آن ریخته می شود و کود ظرف چن روز آماده می شود.

کمپوست خانگی-ورمینوپلاس

فروش دستگاه کمپوست خانگی

اگر توانایی مالی خوبی دارید می‌توانید با خرید دستگاه کمپوست خانگی، کود کمپوست تولید کنید و در حفظ سرمایه‌های ملی نقش بسزایی داشته باشید. دستگاه کمپوست خانگی در ظرفیت خانگی و صنعتی توانایی تولید چن کیلو کود در روز را دارد‌ .بنابراین علاوه بر استفاده توسط خانوار،  شهرک‌های مسکونی نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

میزان قیمت دستگاه کمپوست خانگی با افزایش ظرفیت دستگاه رابطه مستقیم دارد. کوچک‌ترین دستگاه کمپوست خانگی قیمتی حدود ۱۲۰ میلیون ریال دارد. قطعا برای خرید دستگاه کمپوست خانگی مبلغ بسیار بالایی است اما این به یاد داشته باشید که شما این مبلغ را فقط برای محو و نابود کردن زباله‌تر خرج نمی‌کنید بلکه می‌توانید از کود تولید شده برای باغچه و باغ خود بهره ببرید همچنین می‌توانید با فروش کودهای تولید شده در فضای مجازی یا حضوری کسب درآمد کنید.

بیشتر بخوانیم : عوامل تاثیر گذار بر قیمت ورمی کمپوست چیست؟

قیمت کمپوست خانگی

فرایند تولید ورمی کمپوست علاوه بر جلوگیری از خروج پسماند خانگی، باعث ایجاد محیطی سالم می شود. این کود با قیمت مناسب در بیشتر مراکز عرضه نهاده‌های کشاورزی به فروش می‌رسد.

خرید کمپوست خانگی

برای خرید کمپوست خانگی توجه به استانداردها در تولید از ضروریات می‌باشد. در خرید کمپوست خانگی باید به نکاتی مانند بی‌بو و سبک بودن، داشتن ویتامین ب ۱۲، بهبود ساختمان خاک، حضور عناصر ماکرو و میکرو و افزایش عملکرد محصول توجه داشت. این محصول در اغلب فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد.

زباله‌های ته مانده غذا و پوست میوه، بیش‌ترین چیزی است که ما دوست داریم از شر آن خلاص شویم این زباله‌ها علاوه بر بوی نامطبوع باعث جمع شدن حشرات آزار دهنده نیز می‌شود. اما همین زباله‌ها می‌توانند یک کود غنی برای گیاهان آپارتمان باشد. اما چگونه؟! با تولید ورمی کمپوست در خانه می‌توانید کودی بسیار ارگانیک در منزل تهیه کنید.

کمپوست، یک روش باروری طبیعی است که در نتیجه تجزیه انواع زباله های آلی بدست می آید. فرایند تولید خاک کمپوست به نظر دشوار و چالش برانگیز است ، اما در واقع یک فرایند بسیار ساده و کاربردی دارد. کمپوست یکی از کاربردی‌‌ترین و آسان‌‌ترین روش های استفاده از ضایعات مواد غذایی در خانه است.

کمپوست سرد-کمپوست داغ-کمپوست کرم

ساختار خاک کمپوست را بهبود می بخشد-باعث تحریک رشد گیاه می شود-باعث افزایش نشاط در خاک می شود-از فرشایش جلوگیری می کند