ورمی کمپوست چیست؟

ورمی به معنی کرم و کمپوست به معنی کود عالی است؛ ورمی‌کمپوست،‌ ضایعات و مواد زائد مثل زباله‌ها را به خاک و کودی غنی تبدیل‌ می‌‌کند. کود ورمی کمپوست تقریباً از کرم قرمز ساخته شده و نوعی کود فوق العاده برای گیاهان است؛ زیرا این کود علاوه بر خود کرم حاوی فضولات و اجساد کرم‌ها نیز هست.
کرم‌ها برای خاک بسیار مفید هستند زیرا با تغذیه از عناصر داخل خاک و آمیختن آنها با آنزیم بدن خود به قدرت باروری خاک اضافه می‌کنند هم چنین با حرکت مداوم در خاک ایجاد حفره می‌کنند و به گردش اکسیژن در خاک کمک شایانی می‌کنند. ورمی کُمپوست نه تنها از نظر مواد مغذی غنی است بلکه از طریق می‌کروارگانیسم هایی که خاک سالم را ایجاد و حفظ‌ می‌‌کنند نیز اهمیت دارد.
از آنجا که خاک کمپوست معمولاً در مقادیر کم ساخته‌ می‌‌شود‌،‌ از ورمی کُمپوست اغلب برای سخت‌ترین و مستحق‌ترین گیاهان استفاده می‌‌شود. مخلوط منظم خاک با کمپوست باعث تقویت آن می‌‌شود. ورمی کُمپوست با کیفیت دارای بوی کم و طبیعی است و کاملاً برای استفاده در محیط داخلی مناسب است.

انواع ورمی کمپوست

 • ورمی کمپوستی که حاصل از کود‌های گاوی و گوسفندی است
 • ورمی کمپوست خاک برگ
 • ورمی کمپوست زباله شهر‌ها
 • مقایسه انواع ورمی کُمپوست

کود‌های گاوی و گوسفندی: از فضولات گاو و گوسفند در اسطبل‌ها بدست‌ می‌‌آید و مدت زمان درست کردن آن حدود ۵۰ تا ۶۰ روز می‌باشد. در این روش کود‌ها را پس از خشک و نیمه پوسیده کردن آنها را با آهک و به مقدار مشخصی کرم‌،‌ در ابعاد مشخصی بسته بندی می‌کنند.
کود‌های فضولات شهری: این نوع خاک ورمی کمپوستی مانند کود گاوی و گوسفندی بوده با این تفاوت که بسته بندی کود گاوی و گوسفندی فشرده‌تر است و تولید مثل کرم‌ها در کود گاوی بیشتر می‌باشد.
کود‌های خاک برگ: این نوع کود از برگ درختان پدید‌ می‌‌آید برگهایی که خشک و پوسیده شده اند و ثمری ندارند تولید مثل کرم‌ها در این کود بسیار کم بوده اما طول دوره تولید آن کمتر است.

ورمی کمپوست

کاربرد ورمی کمپوست چیست؟

 • استفاده جهت میکروب کشی خاک
 • احیای اراضی کشاورزی و تخریب شده
 • احیای زمین‌های اطراف راه‌ها و جاده ها
 • به عنوان کود برای چمن پارک ها‌،‌ زمین بازی فوتبال‌،‌ زمین بازی گلف و…
 • هم چنین برای تولید آجر نیز‌ می‌‌توان از خاک کمپوست استفاده کرد.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت کود کمپوست چیست؟

از جمله ویژگی‌های ورمی کمپوست چیست؟

ورمی کُمپوست حاوی مقادیری از روی‌،‌ مس‌،‌ آهن‌،‌ فسفر‌،‌ منگز‌،‌ کلسیم‌،‌ پتاسیم و… است.
سبک و بی بو بودن و قابلیت ایجاد سود بالا برای تولید کنندگان از نقاط قوت استفاده از این خاک است.
هم چنین خاک حاوی کمپوست علف هرز ندارد و قابلیت نگه داری آب و مواد غذایی را دارد.

مشخصات ورمی کمپوست خوب چیست؟

 1. تهیه شده از نواد ارگانیک باشد
 2. مواد تشکیل دهنده آن کود عالی و ارگانیک باشد
 3. فاقد بو باشد
 4. وزن کمی داشته باشد
 5. قابلیت نگه داری آب را داشته باشد
 6. استریل شده و ضد عفونی شده باشد

قیمت ورمی کمپوست حدودا چقدر است؟

رنج قیمت ورمی کمپوست با توجه به ویژگی‌هایی نظیر بسته بندی و نوع مواد به کار برده شده در محصول و حجم آن متفاوت است اما در وزن حدود 25 کیلو گرم به علاوه مواد مناسب قیمت حدودا 200هزار تومان و بسته‌های 3 و 5 کیلویی بین 30 الی 60 هزار تومان قیمت دارند.

ورمی کمپوست

عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت ورمی کمپوست

ورمی کمپوست با توجه به نوع مصرف و نوع بسته‌بندی قیمت‌های متفاوتی خواهد داشت. همچنین نوع مواد اولیه تشکیل‌دهنده خاک ورمی کُمپوست که می‌‌تواند از کود‌های گاوی و گوسفندی یا از زباله‌های شهری و یا از برگ خشکیده درختان باشد. ویژگی های خاصی مثل قابلیت نگه داری آب به صورت طولانی که موجب صرفه‌جویی در مصرف آب می‌‌شود یا استفاده از مواد ارگانیک در فرایند تولید
نوع بسته بندی که می‌تواند از جنس کاغذ، پلاستیک، پارچه و … باشد
تعداد؛ ممکن است در یک بسته بندی سه بسته3 کیلویی موجود باشد

شرایط خرید ورمی کمپوست

ورمی کمپوست را‌ می‌‌توانید از گلخانه‌ها و فروشگاه‌های ابزار آلات کشاورزی تهیه کنید اما ساده‌ترین روش برای سفارش مناسب‌ترین ورمی کُمپوست،‌ سفارش آنلاین آن می‌باشد؛ امروزه با پیشرفت فناوری و امنیت فضای مجازی می‌توان به راحتی محصولات مورد نیاز را از فروشگاه‌ها سفارش داد و از کیفیت جنس اطمینان داشت نکته قابل توجه در سفارش آنلاین این است که از سایت و فروشگاه‌های معتبر سفارش داده شود

کرم ورمی کمپوست چیست و چه کاربردی دارد؟

از مزایای ورمی کمپوست چیست؟

 1. مواد مغذی را برای خاک فراهم‌ می‌‌کند
 2. توانایی خاک در نگه داشتن مواد مغذی را به شکل موجود در گیاه افزایش‌ می‌‌دهد
 3. ساختار خاک را بهبود‌ می‌‌بخشد
 4. هوادهی و زهکشی داخلی خاک‌های سنگین رس را بهبود‌ می‌‌بخشد
 5. توانایی نگهداری آب در خاک‌های شنی را افزایش‌ می‌‌دهد
 6. تعداد زیادی باکتری مفید فراهم‌ می‌‌کند

تهیه ورمی کمپوست چگونه است؟

به روش خانگی نیز می‌توان تولید ورمی کرد فقط کافیست مکانی برای نگه داری کرم‌ها درست کنید این مکان می‌تواند گودالی در باغچه یا سطل آشپز خانه باشد برای این کار باید موارد لازم مثل کود‌های گاوی یا پوست میوه‌ها و سبزیجات غیر قابل استفاده را دورن محفظه قرار دهید و روی آن را با پارچه توری بپوشانید تا مانع از بیرون رفتن کرم‌ها یا خورده شدن آن‌ها توسط پرندگان شوید.

نحوه استفاده از ورمی کمپوست

مقدار استفاده از ورمی کمپوست بسته بر نوع کود و نوع گیاهیی که می‌خواهید‌،‌ متفاوت است؛ ولی به طور معمول اینگونه است
برای گلدان‌های آپارتمانی به عمق ۲ الی ۵ سانتی متر خاک گلدان را با ورمی کُمپوست مخلوط باید کرد
برای باغچه‌ها ۲ الی ۳ کیلوگرم کود برای هر یک مترمربع

همه چیز درباره کمپوست

نتیجه گیری

ورمی کُمپوست نوعی کود به صرفه و اقتصادی می‌باشد که به وسیله کرم‌ها بوجود‌ می‌‌آید و بر رشد و باروری گیاهان و درختان تاثیر فوق العاده ای دارد این نوع کود را می‌توان به راحتی حتی در منزل نیز تهیه کرد که هم به دفع بهتر زباله کمک می‌کند و هم به رشد گیاهان.

رنج قیمت ورمی کمپوست با توجه به ویژگی‌هایی نظیر بسته بندی و نوع مواد به کار برده شده در محصول و حجم آن متفاوت است اما در وزن حدود ۲۵ کیلو گرم به علاوه مواد مناسب قیمت حدودا 200 هزار تومان و بسته‌های 3 و 5کیلویی بین30 الی 60 هزار تومان قیمت دارند.

استفاده جهت می‌کروب کشی خاک و احیای اراضی کشاورزی و تخریب شده و احیای زمین‌های اطراف راه‌ها و جاده ها  و……

تهیه شده از مواد ارگانیک باشد , مواد تشکیل دهنده آن کود عالی و ارگانیک باشد , فاقد بو باشد و وزن کمی داشته باشد،رنگ آن قهوه ای تیره و بافت پفکی داشته باشد.